URBAN MUAY BORAN

Günümüzde antik savaş sanatları sportif kurallar sebebiyle orijinal halinden uzaklaşmıştır. Asıl amacı olan insanların kendini savunma ve hayatta kalma becerilerine sahip olmaları için geliştirilmiş olan teknik yapıları; spor karşılaşmalarında kullanılamayacağı için ya yasaklanmış ya da modifikasyonlar geçirmiştir. Savaş sanatları uygulayıcıları her zaman bir yarışmaya katılma amacıyla bu sanatlarla uğraşmazlar. Çoğu zaman amaç kişinin kendini ve sevdiklerini her koşulda savunabilmesidir.

Urban Muay Boran günümüz modern insanının hem kendini gerçek sokak ortamında savunabilmesi hem de eğer isterse Muay Thai yarışmalarına katılabilmesi için gerekli eğitimleri kapsayan ayrıca kişinin yeterli atletik performansa sahip olabilmesi amacıyla geliştirilmiş bir eğitim programıdır.

Urban Muay Boran eğitim konsepti, Antik Muay Boran eğitim sistematiğinin özünden uzaklaşmadan ve günümüz şartlarına göre, bireyin gerçek hayatta karşılaşabileceği olası tehditlere karşı kendini koruyabilmesini hedef alır. Hiçbir kuralın ya da yasağın olmadığı sokak ortamı için geliştirilmiş, uygulayıcının kendi seçimi doğrultusunda en kısa sürede en az veya en çok zararı verebilmesini sağlayan etkili bir teknik yapıya sahiptir En önemli özelliği yeni durumlara bedensel ve zihinsel olarak hızla adapte olabilmeyi öğretmesidir. Bu özelliği de savunmanın sistematiğini son derece dinamik bir hale getirmektedir. Çabuk karşı saldırılar ve kural tanımayan savunma teknikleri ile tehlikeli ve beklenmedik olaylara karşı etkili koruma sağlamaktadır.

Urban Muay Boran yüksek standartlardan oluşan bir savunma ve saldırı sistemidir. Antrenmanlarında sizlere en kötü durum senaryolarında bile hayatta kalma tekniklerinin eğitimi verilir Urban Muay Boran eğitiminin yaklaşımı kişinin kavga başlatarak başkalarına zarar vermesi değil kendisine veya sevdiklerine karşı olası tehditleri en kısa sürede etkisiz hale getirebilmeyi öğretmektir.

Urban Muay Boran antrenmanlarına başlamak için herhangi bir savaş sanatı branşında deneyim sahibi olmanıza gerek yoktur. Eğitim programı, kişinin doğal reflekslerini eğitmeye ve geliştirmeye yöneliktir. Buna bağlı olarak öğrenci, farklı fiziksel tehdit durumlarında uygulayabileceği basit fakat etkili tekniklerden oluşan bir savunma yeteneğine sahip olur. Kişi, bir saldırıyı bertaraf etmek için basit hareket dizilerini, dinamik ve duruma en uygun teknik dizilerle birleştirerek kullanır. En önemli prensip; yeni durumlara hızlı adapte olmak ve en iyi sonucu verecek teknikleri doğal refleks reaksiyon olarak uygulayabilmektir.

Urban Muay Boran tüm bu teknik ve taktik eğitimin yanı sıra uygulayıcılarında yüksek bir fizik kondisyon, kuvvet ve her duruma ayak uydurabilecek yeterlilikte aktivasyona sahip vücut yapısına sahip olmalarını temel alır. Eğitim konsepti bu sebeple gerekli fiziksel antrenman programı ve beslenme sistematiği de içerdiğinden uygulayıcılarının elit seviyede teknik kapasite ve ideal vücut yapısını elde etmelerini de sağlamayı amaçlar.

MUAY BORAN

Şuan Tayland olarak bilinen, geçmişte Myan Mar (Burma) ve Kamboçya yıda içine alan ve Siyam olarak adlandırılan coğrafyada geliştirilmiş olan Muay Boran; Diz, Dirsek, Tekme, Yumruk ve kafa vuruşları ile kendine özgü grapling sistemi olan Muay Pram‘ın da kullanıldığı antik bir savaş sanatıdır.Bu sebeple 9 organ sanatı olarak ta adlandırılmıştır. Bilindiği gibi savaş alanlarında hiçbir kural yoktur ve kullanılacak teknikler de sınırsızdır. Amaç kullanabileceğiniz her türden silahla rakibinizi etkisiz hale getirmek ve savaşı kazanmaktır. Muay Boran tamamen bu taktiksel mantıkla hareket ederek uygulanır. Kullanabileceği ilave silahlar olmasa dahi düşmanıyla mücadele edebilecek yeterliliğe sahip bir şekilde geliştirilmiş ve tarih boyunca uygulanmıştır.

Muay Boran teknikleri sonuç odaklı bir hareket planı üzerine yoğunlaşmış ve uygulanacak her darbe rakibe maksimum zararı vermeye odaklanmıştır. Ayrıca savaş sırasında her yönden gelebilecek saldırılara karşı müdahale edebilmek amacıyla düşmanı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde saf dışı etmek başlıca hedefi olmuştur. Bir savaş sanatı olarak etkinliği tartışılamaz bir sistematiğe sahip olması onu benzersiz kılar.

Muay Boran tarih içerisinde farklı bölgelerde gelişmiş değişik stillere sahiptir. Bunlardan 4 tanesi zaman içerisinde daha çok öne çıkmış stillerdir. Bu stilleri şöyle sıralayabiliriz.

1- Muay Thasao: Hızlı uygulanan teknikler ve dairevi tekmelerin öne çıktığı bir stil özelliği taşır.
2- Muay Korat : Kuvvet üzerine odaklanmış tekniklerin daha fazla kullanıldığı bir stildir.
3- Muay Lopburi: Zekice tasarlanmış taktiksel mücadele üzerine yoğunlaşmıştır.
4- Muay Chaiya : Dengeli duruşlar ve etkili savunma taktikleri üzerine yoğunlaşmış ayrıca dirsek ve diz vuruşlarını etkin olarak kullanmıştır.

Ancak elit seviyede bir Muay Boran savaşçısı olmak için tüm bu stilleri kapsayan bir teknik kapasiteye sahip olmak gerekmektedir.

Savaş zamanları haricinde savaşçıların karşılıklı meydan okumaları ve sonraki zamanlarda Siam Kralı Narai nin ilgisi sebebiyle1604 ve 1690 yılları arasında ve sonrasında ülke genelinde yarışmalar düzenlenmeye başlanmıştı.Bu dönemdeki teknik yapıya Kard Chuek veya Muay Kard Chuek (Kenevir sırımlarla eller sarılarak yapılan boks) adı verilmiştir.1930 yılında ilk defa 20 ülke bir araya gelerek karşılaşmalarda yarışmacıların ellerine sırım sarmaları yerine boks eldiveni takma zorunluluğu getirildi ve uygulanacak sportif kurallar belirlendi. Böylece Spor branşı olarak Muay Thai doğmuş oldu.