BOKS

İki sporcunun, bir orta ve beş yan hakem (jüri) gözetiminde, önceden belirlenmiş kurallarla, ring adı verilen alanda yaptıkları yumrukla saldırı ve savunmaya dayalı müsabakaya Boks, bu müsabakaya katılan sporculara da Boksör denir. Amatör ve Profesyonel olarak icra edilir.

Boks da esas olan rakibe belden yukarı net vuruşlar yapmak ve rakipten gelen vuruşlara mani olmaktır. Boks vuruşlarda yaralanmaya mani olmak için özel malzemeden imal edilmiş eldivenler ile yapılır. Müsabakaların yapıldığı ringler dört köşe,içten içe en az 4.90 m, en çok 6.10 m ebatların da olur. Ringlerin etrafında sıkı bir şekilde gerginleştirilmiş ve koruyucu malzemeler ile sarılı halatlar vardır.

Boks sporu çok ağır antrenmanlar gerektiren bir spor dalıdır. Dünyanın en zor sporu olduğu otoritelerce kabul edilmiştir. Bir boksör, çok geniş kapsamlı bir antrenman programı uygulayarak çalışırsa başarıya ulaşabilir.

Özetlersek; Koşu, kros, jimnastik, gölge boksu, kum torbası çalışması, ip atlama, ağırlık çalışmaları, dans ve ayak hareketleri, fitness, bisiklet, yüzme, plaj yani kumda koşu, havuzda yürüyüş, yüksek rakım dağ çalışmaları, karda koşu veya yürüyüş gibi dayanıklılık antrenmanları ile teknik ve taktik ağırlıklı çalışmalar yapılır.