KİLO KONTROLÜ

Kilo kontrolü, ideal kiloya ulaşma ve ideal kiloyu koruma süreçlerini kapsar. Bunların ikisi de birbirinden farklı kavramlar olsalar da, sahip oldukları ortak nokta uzun bir zaman dilimine yayılmaları gerektiğidir. İdeal kiloya ulaşmak ve ideal kiloyu korumak, kısa sürede ulaşılabilecek hedefler değildir.

Kilo kontrolü ile kiloyu korumak en az kilo vermek kadar önemli bir süreçtir. Zayıflama süreci tamamlandıktan sonra verdiğiniz kiloları ani bir şekilde geri almamak için yapılması gerekenler iki başlık halinde ele alınabilir.
Birincisi; sağlıklı beslenme, ikincisi; düzenli fiziksel aktivitedir. Zayıflama sürecinde kazandığınız alışkanlıklardan birisi de düzenli fiziksel aktivite olmalıdır. Düzenli fiziksel aktivite kas kütlenizi arttırırken metabolizmanızı hızlandıracaktır. Kilo korurken vücudun aldığı enerji harcadığı enerjiyle eşit tutulmaya çalışıldığı için beslenmemizde ki ufak tefek kaçamaklar kilo problemleri yaratabilecektir. Fiziksel aktivite bu durumu göz ardı edebilmemize yardımcı olacaktır.

Düzenli fiziksel aktivite vücudunuzun şekillenmesini ve fit bir görüntüye sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca sizi diyabet, kalp hastalıkları ve tansiyon gibi metabolik hastalıklara karşı koruyacaktır. Bu aşamada da dikkat edilmesi gereken nokta sporun sürekliliğidir. Vücuda aşırı yüklenmeden gün aşırı yapılan 45 dakika, 1 saatlik fiziksel aktivite ideal kiloda kalmanız konusunda en büyük destekçiniz olacaktır.