TEUKGONG MOOSOOL

Teukgong Moosool Güney Kore Ordusu Özel Kuvvetleri için geliştirilmiş terörizmle mücadele, yakın savunma ve hayatta kalma üzerine odaklanmış taktik savunma sistemidir. 1960 lı yıllarda Güney Kore Devleti ordu personelinin eğitimi için kullanılmak üzere bir taktik eğitim sisteminin oluşturulması kararı aldı. Bu karar doğrultusunda Güney Kore Ordusu; Boks, Muay Thai, Güreş, Kung Fu, Judo, Hapkido, Ju Jitsu, Aikido gibi sistemlerin ustalarıyla yıllarca süren araştırma ve geliştirme çalışmaları yaptı.

Bu sistemlerin taktik anlamda en iyi tekniklerinin harmanlanması ile Teukgong Moosool oluşturuldu ve Güney Kore Devleti tarafından 1978 yılında resmi askeri taktik savunma branşını olarak kabul edildi. Teukgong Moosool; askeri personelin üstün savaş yeteneklerine sahip olmasını bu sayede silahlı yada silahsız düşman veya terör unsurlarına karşı gerektiği şekilde kendini savunabilmesini hedefler.

En önemli özelliği yeni durumlara bedensel ve zihinsel olarak hızla adapte olabilmeyi öğretmesidir. Bu özelliği de savunmanın sistematiğini son derece dinamik bir hale getirmektedir. Çabuk karşı saldırılar ve kural tanımayan savunma teknikleri ile tehlikeli ve beklenmedik olaylara karşı etkili bir koruma sağlamaktadır.

Teukgong Moosool yüksek standartlardan oluşan bir savunma ve saldırı sistemidir. Antrenmanlarında sizlere en kötü durum senaryolarında bile hayatta kalma tekniklerinin eğitimi verilir. Eğitim programı, kişinin doğal reflekslerini eğitmeye ve geliştirmeye yöneliktir. Buna bağlı olarak uygulayıcı, farklı fiziksel tehdit durumlarında uygulayabileceği basit fakat etkili tekniklerden oluşan bir savunma yeteneğine sahip olur. Kişi, bir saldırıyı bertaraf etmek için basit hareket dizilerini, dinamik ve duruma en uygun teknik dizilerle birleştirerek kullanır. En önemli prensip; yeni durumlara hızlı adapte olmak ve en iyi sonucu verecek teknikleri doğal refleks reaksiyon olarak uygulayabilmektir.

Teukgong Moosool tüm bu teknik ve taktik eğitimin yanı sıra uygulayıcılarında yüksek bir fizik kondisyon, kuvvet ve hayatta kalabilmek için her duruma ayak uydurabilecek yeterliliğe sahip vücut yapısına sahip olmalarını temel alır. Eğitim konsepti bu sebeple gerekli fiziksel antrenman programı ve beslenme sistematiği de içerdiğinden uygulayıcılarının elit seviyede teknik kapasitelerinin yanı sıra ideal vücut yapısını da elde etmelerini sağlamayı amaçlar.